23 Şubat 2011 Çarşamba

Çocuk Hakları Projesi 2. Hafta : Pamuk'un Hakları

Bugünkü etkinliğimiz Pamuk'un Hakları etkinliği. Hepimiz evlerimizde evcil hayvan besliyoruz. Ve bu evcil hayvanlarımızın belirli hakları var. Yiyecek, bakım, huzurlu bir yuva gibi. Bu hayvanların haklarını koruyup gözetmek bizlerin elinde. Bu etkinliği uygularken de evimizde beslediğimiz PAMUK adlı kedinin haklarını inceledik.

Pamuk'un haklarını sınıf olarak tartıştık ve Pamuk gibi tüm evcil hayvanların bu haklara sahip olduklarına karar verdik. Tüm bu hakları tahtamıza asmış olduğumuz beyaz kartonun üzerine yazdık. Tabii bunlar sadece aklımıza gelen haklardı. Bunlardan baska birçok hakka sahip evcil hayvanlar.

Daha sonra biz çocukların ne gibi haklara sahip olduklarını tartıştık sınıftaki arkadaşlarla. Çocuk hakları sözleşmesindeki haklarımız aklımıza geldi hemen. Bu haklar bizlerin vaçemeyeceğimiz haklarımızdır.

Pamuk'un haklarını yazdığımız gibi, tartışmış olduğumuz çocuk haklarını da tahtaya yapıştırmış olduğumuz kartona yazdık. Belirtmiş olduğumuz hakların Çocuk Hakları Sözleşmesinde adı geçen haklar olduğunun farkına vardık. Ve bu hakların uygulanmasından ve korunmasından büyüklerimizin, ailemizin ve devletin sorumlu olduğunu öğrendik.

Ve en son hayvanların haklarını ve çocukların haklarını sınıfımızın duvarlarına asarak dersimizi bitirdik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder